четвъртък, 29 декември 2011 г.
Изложбата - „Коледна светлина”- 22.12.2011 –30.01.2012
с Коледен концерт на: Ани Тошкова и Ивон Кючукова – пиано, Агоп Маникян виола, Васил Кючуков - китара
Галерия „Арт Муза” представя традиционната си Коледна изложба, която сега е на тема „Коледна светлина” и включва 30-на художници. Отново темата за християнския празник Рождество Христово е водеща и направлява ръката на авторите да сътворят произведения, представящи празника, неговата атмосфера и настроение с много вяра и надежди.
Тази година са включени: Адреана Ташева, Валтер Гогов, Виктор Челак, Георги и Любомир Коларови, Динко Ненов /Донатело/, Жана Арт, Златина Карчева, Ивон Кючукова, Иван Подеков, Искрен Семков, Йоана Николова, Кирил Негревски, Лилия Евтимова- Добринова, Любомир Арнаудов, Мари Басмаджиян, Мариана Кънева, Милена Цакова, Мира Рахнева, Младенка Ланджева, Никол Клим, Росен Аспарухов, Светослав и Красимир Черневи, Юлия Станкова, Юлияна Текова и др.
сряда, 28 декември 2011 г.
Изложбата „ К а р т и н и п о н о т и ” на Ивон Кючукова в Музикалния център „Борис Христов”София, се удължи до от 05.10 до 19.12.2011 поради големия интерес към нея Общ изглед от залат Ивон Кючукова в Музикалния център „Борис Христов”София, се удължи до от 05.10 до 19.12.2011 поради големия интерес към нея.
петък, 9 декември 2011 г.
Представяне на книгата на проф. Искра Маждракова „Недомислици човешки и фантазии младежки”- 07.12.2011 от 18.00 с концерт на: Ани Тошкова и Ивон Кючукова – пиано
Провокационната книгата „Недомислици човешки и фантазии младежки” на проф. Искра Маждракова e своеобразен учебник по иновативно мислене и граждански позиции на високо морално ниво. Тя се е родила по конкретен повод – наличието на манган и други вредни метали в сухото мляко NAN на фирмата Nestle и напразната борба на авторката с институциите. Първоначалният замисъл е да се даде гласност на този въпрос, последван от множество други проблемни и опасни ситуации за здравето, моралът и устоите на нашето общество, останали нерешени поради недоглеждане и недообмисляне или поради нарушаването на финансовите интереси на някои заинтересувани. И. Маждракова води занимателно повествование с конкретни герои и създава житейски зъвръзки, чиито развръзки често остават под формата на риторичен въпрос или препоръка. Участниците са от различни важни професии – капитан на кораб, лекар, учител, свещеник, лесовъд, бизнесмен и в занимателни дискусии изваждат на преден план наболели и изглеждащи нерешими, по-скоро неудобни въпроси.
Книгата много умело съчетава научното знание, до което е стигнала проф. Маждракова през дългите години на лекарска, преподавателска и изследователска практика, поднесено в лесно четима популярна форма на разказа и диалога. В неголемия обем от 128 странници текст и допълнени от 16 снимки – илюстрации ни се поднася доста синтезирана информация от почти всички сфери на живота. Бързо развиващото се действие ни води от факт на факт, от коментар или конкретна рецепта до предложено проекто - решение. Заглавието „Недомислици човешки и фантазии младежки” поставя представянето на текстовия материал на две нива: едното е констатирането на проблема, често породен от необмислането, от неспазването на етичните и законови норми а другото – пример за изход, често в сферата на доброто пожелание и младежките мечти. С много интосиазъм авторката задълбава значими, общочовешки проблеми, резултат от свирепото разрушаване на природната среда, алчността за бързо забогатяване, хвърлила своите пипала в строителството, хранително-вкусовата промишленост, медицината и образованието.
Всеки намира за себе си щихотливи въпроси, понякога с даден отговор, друг път диалогът е отворен. Проф. Маждракова поставя теми за дискусии с огромна общочовешка значимост. Това е едно изключително разкрепостено четиво, хвърлящо ръкавица на свитото в какавидата на привидната материална задоволеност и еснафска незаинтересованост човешко същество, съществуващо само по себе си и неосъзнаващо огромната си зависимост от собствените си недобросъвестни постъпки.
Книгата се представя по време на изложбата „Семейно за изкуството ІІ”, в която участват 7 артистични фамилии, в които двама или повече членове от тях се занимават с изкуство. Проф. Маждракова може да се каже е част от семейния кръг на Ивон и Васил Кючукови и Никол Клим, защото те са свързани от роднските връзки. А литературата, живописта и музиката се допълват взаимно синхронно. Малката художничката Ивон се представя и с изпълнения на пиано, заедно със своята учителка доц. Ани Тошкова. Изложбата продължава до 20.12.2011, а книгата „Недомислици човешки и фантазии младежки” на проф. Искра Маждракова може да се намери и след това в галерия „Арт Муза”.
Николинка Климукова – изкуствовед
четвъртък, 8 декември 2011 г.
сряда, 23 ноември 2011 г.
„Семейно за изкуството”. 21.11 –21.12.2011 Изложба – живопис, посветена на деня на православната младеж и семейство - 21 ноември
„Семейно за изкуството ІІ” е втори прочит на темата за приемствеността в изкуството и духовния живот и следва миналогодишната изложбата „Семейно за изкуството І”, преминала успешно.
В експозицията участват 7 художнически семейства, в които изкуството се е превърнало в начин на живот. Чрез него се предава духът на християнските ценности. Баща и син, майка и дъщеря или съпрузи превръщат творчеството и духовното извисяване във възможност за преодоляване бурите в живота. Това ни доказват Любомир и Георги Коларови - баща и син, Иван и Ани Подекови- бища и дъщеря, Даниела, Константин и Елена Маркови – съпрузи и дъщеря им, Динко и Ивайло Ненови – баща и син, Златина и Елена Карчеви – майка и дъщеря, Светослав и Красимир Черневи – баща и сини Никол Клим заедно с Ивон и Васил Кючукови – майка и деца.
Изложбата се откриви на християнския празник Въведение Богородично в храма и иска да въведе все по-голям брой арт почитатели в галериите, които са своеобразен храм на изкуството. Творчеството е дейност, която ни доближава до Бога, сътворил целия свят и самите нас. Богородица е въведена в храма 3 годишна, представените тук деца започват да рисуват точно от тази възраст. Най-малката участничка Елена Маркова е само на 5. Елена Карчева е на 7, а Васил Кючуков на 10 години. Те вървят по пътя на родителите си и подражават в творческото решаване на житейските ситуации. 12-годишната Ивон Кючукова е решила вече да се насочи към художествено училище, а Ивайло Ненов в момента е ученик в 10 клас в такова училище. Той ни показва живопис и керамика. Интересна е съпоставката на нарисуваните от него и Динко Ненов храмове.
Особено интругуващо е представянето на Ани и Иван Подекави. Те показват малка семейна изложба – два автопортрета на Ани, единият, от които ни гледа от отражението й в работната лампа, а другият носи поетично послание. Иван Подеков рисува жена си, баща си, бабата и прабабата. Константин и Даниела Маркови претворяват живописно часовете и настроенията на деня. Ивон Кючукова вижда живота като шахматна игра, в която никога не се знае кой е победителя. В горната част на платното са шахматни фигури, дори домашните любимци, а долу образа на дома, на семейството, детето и хиляди други представи.
вторник, 8 ноември 2011 г.
Мари Басмаджиян- художничка и певица. „Умиление” – изложба- живопис, рисувана коприна и текстил 07- 18.11.2011
Мари Басмаджиян- художничка и певица.
„Умиление” – изложба- живопис, рисувана коприна и текстил
07- 18.11.2011
Откриване: 07.11.2011 от 18.00 с изпълнения на:
Мари Басмаджиян - сопран
Ани Тошкова - пиано
Мари Басмаджиян представя 22-та самостоятелна и трета изложба в галерия „Арт Муза”.
Тя е художничка и певица и откри изложбата си със свои великолепни изпълнения в съпровод на пианистката доц. Ани Тошкова.
Мари Басмаджиян е родена в София и е завършила Художествена академия за изящни изкуства в Берлин, Германия със специалност Декоративен и моден дизайн. От десетина години се занимава главно с рисуване върху коприна и създава оригинални картини, икони, пана, шалове и аксесоари.
Сегашната й изложба се казва „Умиление” и тръгва от този прастар иконографски модел с корени във Византийското изкуство. Тя е посветена на Св. Богородица, която е закрилница на жените, семейството и всички хора по света и се моли на своя син за нас грешните.
Св. Богородица има много лица, защото всеки я вижда по своему. Мари Басмаджиян представя различни варианти на Божията майка с разнообразна изобразителна стилистика и многообразие от материали на изпълнение. Тя се представя в любимата си техника на рисуваната коприна и текстил. Сега виждаме художничката в по-нова светлина с активно включване на апликацията на ефирни и красиви текстилни материи и маниста, което позволява съвместяване на склупторната и живописната форма. Емблема на художничката остава любовта й към богатите фигури и пищните цветове, почерпани от стилистиката на арменската миниатюра.