Изложба на Асоциацията на реставраторите разкрива усилията за опазване на православните светини
НИКОЛИНКА КЛИМУКОВА 23 ЮЛИ 2023
На 18 юли в Националната художествена галерия, известна като Двореца, на пл. „Княз Александър I“ се откри изложбата „Двадесет години Асоциация на реставраторите в България“.
Тя показва трънливия път на съхранение на културното наследство на родината ни, голяма част от което са православни обекти. Икони, стенописи и мозайки са възстановени и върнати не само в музеи и галерии, но и в църкви и манастири, в богослужебна среда. Спасени и възродени към нов живот са отделни произведения и цели комплекси като фасадните стенописи на Хрельовата кула в Рилския манастир, фреските в Боянската църква, мозайките от Епископската базилика на Филипопол (Пловдив), стенописите от храмовете „Св. Димитър“ в София, „Света Троица“ в Банско, „Св. Петър“ в Беренде, в Куриловския манастир, ръкописи от сбирката на Народната библиотека, на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“.
Последният изпълнен проект е раставрацията на иконите от иноконостаса на Новата митроплия „Св. Богородица Живоносен източник“, днес наричана „Св. Стефан“, в Несебър.
По думите на доц. д-р Стефан Белишки, завеждащ катедра „Реставрация“ на НХА и един от председателите на създадената през 2003 г., Асоциацията на реставраторите в България (АРБ) е професионално сдружение на дипломирани реставратори – учени и специалисти с опит и принос за опазване на културното наследство; тя привлича за членове едни от най-добрите реставратори на картини, икони, стенописи, мозайки и декоративни стенни повърхности, на произведения от хартия, книги и фотографии, на културни ценности от дърво, керамика, камък, метал, текстил.
Асоциацията на реставраторите в България си поставя за цел постоянното повишаване на нивото на консервацията и реставрацията в съответствие с общоприетите европейски стандарти, бори се за утвърждаване и признаване на правния статут на реставратора и популяризиране на тази професия. За постигане на тези цели през 2009 г. АРБ става пълноправен член на Европейската конфедерация на организациите на реставратори (Е.С.С.О.).
Предствените в изложбата материали са свидетелство за двадесетгодишната история на АРБ, водена от разбирането, че културното наследство е обществен ресурс с важна роля за националната ни идентичност и опазването му е неразривно свързано с прилагането на съвременни професионални принципи и стандарти. Прави впечетление, че пробладаващата част от таблата показват реставрацията на православни светини: икони и стенописи. Изложбата продължава до 27 август 2023 г. и се превръща в едно от значимите културни събития, наситено с висока професионална и духовна стойност.
Консервацията и реставрацията е резултат от дълъг и самотвержен труд, съпътстван от проучвания, анализи и задълбочени познания, както в областта на химията, физиката, историята на изкуството, така и на богословието. Подобно качествено професионално образование предоставя вече петдесет години катедра „Реставрация“ на НХА. Затова паралелно с тази изложба тече и друга, презентираща дипломни проекти на студенти от магистърската програма на катедра „Реставрация“ при НХА.
Дипломните, както и най-добрите курсови работи, са посветени на опазването на различен вид културни ценности: икони, старопечатни гравюри, голямоформатни рисунки върху хартия, старопечатна книга и живописни произведения. Подобна изложба на дипломни проекти и курсови работи на студенти от катедра „Реставрация“ не е била представяна от десет години. Проявата е реализирана с домакинството на Регионален исторически музей – София в изложбеното пространсво „Триъгълната кула на Сердика“ на бул. „Княгиня Мария Луиза“ № 16. От 12 до 30 юли там бяха представени детайли от проучванията, реставрационните процеси и сравнението между обектите в начален и завършен етап.
Снимки: Ивон Кючукова
Няма коментари:
Публикуване на коментар