Изложба „Революционерът с четка“
сряда, 28 юли 2021 г.
Д-р Николинка Климукова – изкуствовед и богослов
На 27.07.2021 г. в Чирпан се откри изложбата „Революционерът с четка“, посветена на 175 години от рождението на Георги Данчов – Зографина в изложбената зала, носеща неговото име. Проявата се осъществява по идея на уредника на галерията Владимир Кондарев под егидата на община Чирпан, Историческият музей и Народно читалище „Димитър Данаилов – 2013“ в града. Графики, картини и икони са предоставили Софийска градска галерия и Градските галерии на Пловдив и Стара Загора. Интересни информационни табла, с документални снимки и пояснителен тест, допълват експозицията. По този начин Георги Данчов се представя в пълната светлина на различните страни на неговата творческа и революционна личност. Той е не само съратник на Васил Левски и председател на Чирпанския революционен комитет, но е единственият художник, нарисувал го на живо (по натура) и в живописен портрет и в литография.
Георги Данчов учи при зографа Алекси Атанасов от Станимака, а в Цариград изучава литография и фотография, което виждаме чрез представените в изложбата класически литографски и живописни портрети на високо европейско професионално ниво на революционери, исторически личности и дейци на културата като например на Захари Стоянов, Стефан Стамболов, княз Александър I, Виктор Юго и др. Впечатляващи са историческите алегорични композиции „Райна Княгиня в пещерата“ и “Свободна България“, които също могат да се видят в изложбата.
Не на последно по важност място е и неговата дейност на зограф. Той изписва стенописи в църквите на Араповския манастир „Св. Неделя“, в манастирите „Свети Спас“ край Сопот, „Въведение Богородично“ в Казанлък и др., както и много икони за храмове в Пловдив, Чирпан, Стара Загора, Казанлък.
В изложбената зала „Георги Данчов – Зографина“ са три икони на автора. От едната Иисус Христос Пантократор благославя всички посетители с длан от сребърен обков и отправя послание към нас с библейския текст, изписан на отвореното Му евангелие: „Дойдете благословени на Отца Моего, наследите приготвеното вами царство“. Другите икони са на Св. ап Андрей и на св. Симеон Стълпник. Иконата „Св. Троица“ на брат му Никола Данчов показва предаването на зографския занаят като родово наследство.
Изложбата има и кауза. Тя е съпроводена от дарителска кампания за набиране на средства за придобиване на общинска собственост върху родната къща на Георги Данчов –Зографина в Чирпан, която сега е заведение, но е със запазен възрожденски облик.
Експозицията ще продължи два месеца.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар