В Несебър се открива пленер под надслов „Градът на св. Богородица“
На 15 август, на празника Успение Богородично, софийската галерия „Арт Муза“ организира няколко събития в Несебър. За втора година стартира пленер Несебър под надслов „Градът на св. Богородица“. В програмата му е включена изложба на Ивон Кючукова, посветена на красотите на морския град под покрова на Божията майка. Особен обект на нейното творчество са храмовете от различни епохи, свидетелстващи за християнската вяра.
В рамките на пленера ще бъде представена книгата на д-р Николинка Климукова Храмът „Св. Успение Богородично“ и чудотворната икона на св. Богородица в Несебър. То ще се състои на 15 август от 17 ч. в изложбеното пространство „Мелницата“ на ул. „Хр. Кудев“ № 15 в Несебър.
От 15 до 19 август участниците в пленера ще рисуват на открито в прекрасния Несебър, а на 19 август творбите ще бъдат подредени в изложбеното пространство на ул. „Хр. Кудев“ № 15 в Несебър. Същата изложба ще може да се види през септември в галерия „Арт Муза“ в София, където ще бъде представена и книгата на д-р Климукова.
Изданието Храмът „Св. Успение Богородично“ и чудотворната икона на св. Богородица в Несебър има за обект храма „Св. Успение Богородично“, построен в периода 1856-1894 г. Това е единственият действащ храм в Несебър, градът с най-много църкви на глава от населението в света, което дава основание на богослова-историк Павел Павлов да го нарече „българската Равена“. Според някои автори в миналото в града е имало четиридесет-петдесет храма, а според други дори между осемдесет и сто. В наше време в Несебър има четиридесет и четири църкви от различни епохи, като само осемнадесет от тях са добре запазени.
В църквата „Св. Успение Богородично“ се намира чудотворната икона на Божията майка, определила мястото за построяване на храма. Тя е закрилница на града, център на православния му живот и на множество поклоннически пътувания. Към нея са отправени нестихващи молитви, защото и днес тя извършва чудеса. Всяка година в навечерието на празника на Несебър – 15 август, Успение Богородично, чудотворната икона се изнася с лития и от всички дошли да ѝ се поклонят се отправят молитви към Божията майка за божествена закрила.
Книгата Храмът „Св. Успение Богородично“ и чудотворната икона на св. Богородица в Несебър е с рисунки на автора и е преведена и на английски език от Мария Колева.
Поглед към Несебър откъм провлака с изглед на Мелницата и храма „Св. Успение Богородично“:
Храмът „Христос Пантократор“:
Старата митрополия (митрополитска църква) „Света Софѝя“:
Новата митрополитска църква „Св. Богородица Живоприемен източник“:
Няма коментари:
Публикуване на коментар