Галерия „Арт Муза” показва представителни извадки от съвременното българско изкуство в лицето на автори от различни поколения и с разнообразни търсения като самостоятелните изложби се следват от общи тематични експозиции на актуални и интересни теми.
Галерия „Арт Муза” показва живопис, графика, пластики, икони, фотография.
В задушевното пространство на галерията чести събития са литературни четения, концерти и пърформънси.

Aтелие - галерия “Арт - Муза” се намира в центъра на София , недалече от Националната художествена галерия, Художествената Академия и храм-паметника “Св. Ал Невски”. Тя претендира да стане притегателен център за различни поколения творци. Разполага с просторна и светла изложбена зала.

Животът тук е изключително динамичен. Всеки месец се показват по 1 - 2 експозиции. Редуват се утвърдени имена с млади автори , самостоятелните прояви се следват от общи изложби с добре обмислени и достойно защитени концепции. Едновременно с излагане на готовите произведения ателие - галерията предоставя територията си за създаването на нови творби.
Галерията разполага с депо на 2 етажа за временно и постоянно съхранение на разнообразни творби. Място за среща си обявят други форми на живот на изкуството като литературата и музиката
.
...

събота, 6 септември 2014 г.

„Изложба на чирпанските художници

06.09. 2014 от 11.30 ч.
Откриване: 06.09.14 от 11.30 ч.
Изложбена зала „Г. Данчов” Чирпан

            На 6 септември град Чирпан отбелязва своя празник. По този случай 20 чирпански художници са стъкмили изложба в зала „Г. Данчов” с нови картини, сътворени специално за повода. Те радват своите съграждани и гости с фиерия от багри, разнообразие от теми, стилове и авторски търсени. Радостно е, че повечето от художниците са млади, обещаващи и перспективни и най-важното, милеят за родния си град и се връщат с трепет в него.
            Идейно творческо знаме на всички чирпански художници e Никола Манев. Той участва с две картини с неговия утвърден типичен авторов стил, вдъхновен от могъществото на природата и силата на човешкия дух и интерпретиращ изкуството във философски контекст. Владимир Кондарев е организатор на изложбата и крепител на творческото вдъхновение и чирпанските творци. Той участва с две платна, пропити с атмосферата на града и изградени със смела четка, богата цветова гама и жизнерадостно настроение. Елена Понева е дългогодишен учител и възпитател на поколения съграждани и творчески личности. Нейните картини са изпълнени с младежки дух и представят интригуващи интерпретации на женски образи. Тоню Цанев претворява събираните от него артефакти от близкото ни минало и им вдъхва нов живот на произведения на изкуството, изтъкани от изконните български ценности. Забележителни са двете му платна с възхода, развитието и спада на човешкия живот в женски и мъжки вариант. Жената е покровителствана от Св. Богородица, а мъжа от вградената в картината икона на Св. Илия. Преходността и непреходността са стожери в неговото мислене. Обединяващ елемент са три просфори направени върху част от старя диканя и звучат доста модерно. За пръв път се показва едно платно на Дечко Цанов, изпълнено с фантастични образи, родени от съчетанието на човешки и анималистични черти и фрагменти от съновидения. Краските са в тъмна гама и  от тях ни гледат глави с питащи очи и ни насочват към изследване на нашето мислене. Гергин Гергинов се изразява със средствата на малката пластика. Интересуват го превъплъщенията на човека с различни професии – учителят, миньорът, баща ми, съселянина... Независимо, че са малки по размер, те са решени мащабно и лапидарно с обобщени средства. Делчо Синов се вдъхновява от красотата и силата на природата и я запечатва на платното през собствения си художествен светоглед. Интересен е натюрморта на Иван Танев. Той също следва свой стил в изкуството и продължава да дири собствената си себеизява.
            Сред новото попълнение художници е Яница Славчева, която предпочита лекотата на акварела и поглежда артистично младите дами като ги показва със самочувствието на младостта, надеждата и увереността в достойното бъдеще. Добромир Танев учи в НТФИЗ сценография. В настоящия етап го вдъхновяват животинските ни събратя. От неговите творби ни гледат стадо сърни, но не плахи, а спокойни и скулпторно изведени или птица могъщо е разперила криле и ни съзерцава с мъдър поглед. Георги Геров се съсредоточва в човешкия мащаб на миналото от гледна точка на различните поколения. В своята рисунка показва романтиката на старо българско градче с къщички и черги и сред него колоса на матафоричен образ на жена. Новите технологии осъвременяват  историческия прочит. Никола Невенов представя дигитална графика с тема забързаното ни ежедневие и потопените в него проблеми, емоции и впечатления. Пламен Ангелов пък почива на класическите традиции в сюжетната си линия. Той успява в темите гората Ягъч и полетата край Чирпан да ги интерпретира с погледа на импесиониста и въздушността на своето настроение при рисуването на натурата. Възхитителено е усещането за виталната светлина, изпълнила творбите. Вдъхновен от импресионизма е и Таньо Павлов, но е коренно различен. Картините му - природни пeйзажи от Чирпанските околности са наситени с плътни категорични цветове. Единствено четката е потрепвала при пресъздаването на обектите и резултата е една жива игрива линия на различните планове. Географската реалност е вдъхновила и Милен Иванов, но неговият подход е романтичен и лирично красив. „Лавандуловят следобед” и „Привечер” преливат от хармонии на багри, раздвижващи най-тънките струна на душата на зрителя. Но авторът може да бъде и различен. В „Зима” е цветовете се локални и категорични.
            Архитект Кънчо Тодоров е разнообразен в творческия си поглед към света. Той тъгува по красотата на Созопол, застрашен подобно на множество български морски местенца от презастврояването и човешката алчност. Възхищава е от красотата на морето и го пресъздава чрез образа на лодката в пространство сляло море и небе. Негова муза е и вечният, многолик и вълнуващ лик на жената…
            Росен Кондарев създава рисунки на тема „Дъх на кафе” и „Докосване”. История и митология се преплитат в тях и създават илюзия за отлежала във времето като старо вино. Той е наративен и точев в изказа, докато Явор Мърваков  е в другата образна крайност. Той ползва знакови форми на изява и показва символни изображения на червен фон.
             В настоящата изложба са показани представителни извадки от изкуството на Чирпанските художници. 
Николинка Климукова – изкуствовед
Тел.: 0877544662



           



















Няма коментари:

Публикуване на коментар