Галерия „Арт Муза” показва представителни извадки от съвременното българско изкуство в лицето на автори от различни поколения и с разнообразни търсения като самостоятелните изложби се следват от общи тематични експозиции на актуални и интересни теми.
Галерия „Арт Муза” показва живопис, графика, пластики, икони, фотография.
В задушевното пространство на галерията чести събития са литературни четения, концерти и пърформънси.

Aтелие - галерия “Арт - Муза” се намира в центъра на София , недалече от Националната художествена галерия, Художествената Академия и храм-паметника “Св. Ал Невски”. Тя претендира да стане притегателен център за различни поколения творци. Разполага с просторна и светла изложбена зала.

Животът тук е изключително динамичен. Всеки месец се показват по 1 - 2 експозиции. Редуват се утвърдени имена с млади автори , самостоятелните прояви се следват от общи изложби с добре обмислени и достойно защитени концепции. Едновременно с излагане на готовите произведения ателие - галерията предоставя територията си за създаването на нови творби.
Галерията разполага с депо на 2 етажа за временно и постоянно съхранение на разнообразни творби. Място за среща си обявят други форми на живот на изкуството като литературата и музиката
.
...

сряда, 28 юли 2021 г.

 Изложба „Революционерът с четка“

Д-р Николинка Климукова – изкуствовед и богослов
На 27.07.2021 г. в Чирпан се откри изложбата „Революционерът с четка“, посветена на 175 години от рождението на Георги Данчов – Зографина в изложбената зала, носеща неговото име. Проявата се осъществява по идея на уредника на галерията Владимир Кондарев под егидата на община Чирпан, Историческият музей и Народно читалище „Димитър Данаилов – 2013“ в града. Графики, картини и икони са предоставили Софийска градска галерия и Градските галерии на Пловдив и Стара Загора. Интересни информационни табла, с документални снимки и пояснителен тест, допълват експозицията. По този начин Георги Данчов се представя в пълната светлина на различните страни на неговата творческа и революционна личност. Той е не само съратник на Васил Левски и председател на Чирпанския революционен комитет, но е единственият художник, нарисувал го на живо (по натура) и в живописен портрет и в литография.
Георги Данчов учи при зографа Алекси Атанасов от Станимака, а в Цариград изучава литография и фотография, което виждаме чрез представените в изложбата класически литографски и живописни портрети на високо европейско професионално ниво на революционери, исторически личности и дейци на културата като например на Захари Стоянов, Стефан Стамболов, княз Александър I, Виктор Юго и др. Впечатляващи са историческите алегорични композиции „Райна Княгиня в пещерата“ и “Свободна България“, които също могат да се видят в изложбата.
Не на последно по важност място е и неговата дейност на зограф. Той изписва стенописи в църквите на Араповския манастир „Св. Неделя“, в манастирите „Свети Спас“ край Сопот, „Въведение Богородично“ в Казанлък и др., както и много икони за храмове в Пловдив, Чирпан, Стара Загора, Казанлък.
В изложбената зала „Георги Данчов – Зографина“ са три икони на автора. От едната Иисус Христос Пантократор благославя всички посетители с длан от сребърен обков и отправя послание към нас с библейския текст, изписан на отвореното Му евангелие: „Дойдете благословени на Отца Моего, наследите приготвеното вами царство“. Другите икони са на Св. ап Андрей и на св. Симеон Стълпник. Иконата „Св. Троица“ на брат му Никола Данчов показва предаването на зографския занаят като родово наследство.
Изложбата има и кауза. Тя е съпроводена от дарителска кампания за набиране на средства за придобиване на общинска собственост върху родната къща на Георги Данчов –Зографина в Чирпан, която сега е заведение, но е със запазен възрожденски облик.
Експозицията ще продължи два месеца.












събота, 17 юли 2021 г.

 
Морско настроение, Вероник Бостанджиян



Рисуване на шалове в ЦРД – Конкордия
за благотворителна изложба през есента 21 в галерия "Арт Муза"










 

 Изложба на Александра Игнатова, 7 кл.
в галерия "Арт Муза", откриване на 26.06.21
от серията "Дебютни изложби"





















 В Арт Муза творчетсвото кипи, юли 21





Защита на дисертацията ми на тема: "Новата митрополия в Несебър. Иконографска програма и литургични особености на стенописите от XVI век". 06.07.21
Богословски факултет на СУ "Св. Кл. Охродски"







 

 

3.77272727272731111

214612816 10159396012549510 7504225480937362378 nНа 6 юли в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя защита на докторската дисертация на Николинка Климукова на тема „Новата митрополия в Несебър. Иконографска програма и литургични особености на стенописите от XVI век“. Научен ръководител на г-жа Климукова беше проф. дбн Дилян Николчев. Председател на научното жури беше доц. свещ. д-р Иван Стоянов Иванов.

Рецензии бяха представени от проф. д-р Ростислава Тодорова-Енчева и доц. свещ. Ив. Ст. Иванов. Становища за дисертационния труд дадоха проф. Д. Николчев, проф. д-р Елена Генова и проф. д-р Миглена Прашкова.

Обект на научното съчинение на Николинка Климукова е зографията от XVI в. на Новата митрополия („Св. Стефан“ – „Св. Богородица Живоносен източник“) в Несебър. Предмет на изследването е иконографската програма на храма, богословското ѝ значение и обвързаността ѝ с православното богослужение.

212836224 10159396013354510 2955765057445515864 nАнализът на иконографската програма е направен на базата на съставените от авторката схеми на стенописите. Посочено е мястото на съответната тема или образ в архитектурния контекст на храма, цитирани са текстове от Свещ. Писание или от богослужебните текстове, на които се базира изображението. Проследена е появата и развитието на по-важните иконографски композиции, посочени са определени процеси, зависимости и тенденции, които се наблюдават в стенописи и икони от българските земи, от Балканите или от други страни на Европа с близка иконографска традиция.

В положителната си рецензия за представената дисертация проф. Ростислава Тодорова-Енчева извежда на преден план личната ангажираност на авторката с темата, както и старанието и изчерпателността, които е проявила при разработката на това „прецизно и значимо изследване“.

Проф. Елена Генова в становището си отбелязва приносния характер на цялостното изследване на иконографската програма и особено на връзките със светата литургия и богослужението.

В края на защитата научното жури единодушно гласува присъждането на образователната и научна степен „доктор“ на Николинка Климукова.

Д-р Николинка Климукова е завършила Изобразително изкуство в Учителския институт в гр. Станке Димитров, днес Дупница, Богословския факултет на Софийския университет, както и Националната художествена академия. Директор е на галерия „Арт Муза“. Работи като учител по рисуване във фондация „Конкордия България“ и учител по религия в Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография в София.